Deniz tüneli bir milyon turist çekiyor
Antalya'da 2 yıl önce açılan, 10 bini aşkın balığın bulunduğu dünyanın en büyük tüneline sahip akvaryumu yılda ortalama 1 milyon turist ziyaret ediyor.
Yılda 12 milyon turistin ziyaret ettiği Antalya'da şehir içinde alternatif bir adres oluşturmak amacıyla açılan akvaryum, yılda ortalama 1 milyon turist çekiyor. Akvaryum Genel Müdürü Kemal Kumluoğlu, akvaryumda yaşayan canlılar için doğal hayatlarına uygun bir ortam oluşturmayı amaçladıkların söyledi. Bunu sağladıklarının en iyi göstergesinin Antalya Akvaryum'da gerçekleşen doğumlar olduğunu vurgulayan Kumluoğlu, akvaryum gibi ortamlarda doğum yapması çok zor köpek balığı, manta ve vatoz gibi balıklardan 40'a yakın yavru aldıklarını kaydetti. Diğer balık türlerinin de çok sayıda yavru verdiğine dikkati çeken Kumluoğlu, yeni doğumlar ve dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen balık türleriyle akvaryumun her geçen gün geliştiğini kaydetti.

PİRANALAR İLGİ ODAĞI OLDU

Kumluoğlu, akvaryumda Sibirya nehir ve göllerinden, tropik Amazon nehirlerinden, Avustralya kıyıları ve Havai adalarına kadar dünyanın farklı yerlerinden canlılar bulunduğunu ifade etti. Akvaryumda en çok Amazon Nehri'nden getirdikleri piranaların dikkat çektiğini anlatan Kumluoğlu, "Gri turuncu renkleri ile çok sevimli görünüyorlar. Bu sevimlilikleri beslenme saatinde sona eriyor. Tavuk ya da bütün balıklarla beslediğimiz piranalar 2-3 dakika içerisinde bütün bir tavuğu bitirebiliyor" dedi.

KÖPEK BALIKLARINI DALGIÇLAR BESLİYOR

Akvaryumda 5 milyon litreden fazla su kapasitesine sahip ana tank içerisinde 180'den fazla köpekbalığı bulunduğunu bildiren Kumluoğlu, şöyle konuştu: "Köpek balıklarını, dalgıçlar suya girerek elleriyle besliyor. Besleme saatleri turistler tarafından ilgiyle izleniyor. Akvaryumdaki sualtı tüneli, 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik genişliği ile dünyanın en büyük tüneli olma özelliğini taşıyor. Yılda ortalama 1 milyon turist bu tünelden geçiyor. Akvaryumu en çok Rusya, Kazakistan, Almanya ve Ortadoğu ülkelerinden gelen turistler ziyaret ediyor. Akvaryuma Çin'den Filipinler'e kadar 100'e yakın milletten misafir geldi."

EVLENME TEKLİFLERİNİN ADRESİ OLDU

Kumluoğlu, Antalya Akvaryum'da çok sayıda evlenme teklifinin de olduğunu ifade ederek, dalgıçların köpek balıkları arasında pankart açarak gelin adaylarına, damat adaylarının evlilik teklifini ilettiğini belirtti.